forsythe blogUrodzony 30 grudnia 1949 w Nowym Jorku - amerykański tancerz i choreograf, założyciel słynnego na cały świat Forsythe Company.

Wychowany w Nowym Jorku, początkowo uczył się na Florydzie u Nolana Dingmana oraz Christy Long. Forsythe tańczył z Joffrey Ballet, by następnie zostać zatrudnionym jako choreograf rezydent w Stuttgart Ballet w 1976 roku. Przez następne siedem lat tworzył dla zespołu w Stuttgarcie, jak również baletów w Monachium, Hadze, Londynie, Bazylei, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Paryżu, Nowym Jorku i San Fransisco. W 1984 roku rozpoczął 20-letnią pracę w roli dyrektora Ballet Frankfurt, gdzie stworzył m.in. Artifact (1984), Impressing the Czar (1988), Limb's Theorem (1990), The Loss of Small Detail (1991, we współpracy z kompozytorem Thomem Willemsem i projektantem Issey'em Miyake), A L I E / N A(C)TION (1992), Eidos:Telos (1995), Endless House (1999), Kammer/Kammer (2000) i Decreation (2003).

Po zamknięciu Ballet Frankfurt w 2004 roku Wiiliam Forsythe założył nowy, bardziej niezależny zespół. The Forsythe Company, stworzony dzięki wsparciu Saksonii i Hesji, miast Drezna i Frankfurtu nad Menem oraz prywatnych sponsorów, ma siedzibę w Dreznie oraz we Frankfurcie nad Menem i daje liczne występy na scenach wielu krajów.

The Forsythe Company stworzył m.in. Three Atmospheric Studies (2005), You made me a monster (2005), Human Writes (2005), Heterotopia (2006), The Defenders (2007), Yes we Can't (2008/2010), I don't believe in outer space (2008), The Returns (2009) czy Sider (2011).

Ostatnie prace Forsythe'a są przygotowywane i wykonywane wyłącznie przez The Forsythe Company, podczas gdy wcześniejsze znajdują się w repertuarze praktycznie każdego ważniejszego zespołu baletowego na świecie, włączając w to The Kirov Ballet, The New York City Ballet, The San Francisco Ballet, The National Ballet of Canada, England's Royal Ballet i The Paris Opera Ballet.

Nagrody otrzymane przez Forsythe'a i jego zespoły to m.in. New York Dance and Performance "Bessie" Award (1988, 1998, 2004, 2007) i London's Laurence Olivier Award (1992, 1999, 2009). Forsythe otrzymał tyruł Chevalier des Arts et Lettres (1999) od rządu Francji, jak również niemiecki Krzyż Zasługi (1997), nagrodę Wexnera (2002), Złotego Lwa Biennale w Wenecji (2010) oraz Samuel H. Scripps / American Dance Festival Award za całokształt twórczości (2012).

William Forsythe produkował architektoniczne i performerskie instalacje światowej sławy architekta i artysty Daniela Libeskinda ARTANGEL, Creative Time i City of Paris. Instalacje i filmowe prace Forsythe'a były pokazywane w wielu muzeach oraz na wielu wystawach, m.in. Whitney Biennial (Nowy Jork), Biennale w Wenecji, w Luwrze czy 21_21 w Tokio. Jego dzieła, filmy i instalacje były pokazywane m.in. w Pinakothek der Moderne w Monachium, w Centrum Wexnera, na Biennale w Wenecji czy w Hayward Gallery w Londynie.

We współpracy ze specjalistami w dziedzinie mediów oraz edukacji, Forsythe stworzył nowe podejście do dokumentacji tańca, badań nad nim oraz do nauki. Powstała w 1994 roku aplikacja Improvisation Technologies: A Tool for the Analytical Dance Eye, przygotowana razem z ZKM/Zentrum fuer Kunst und Medientechnologie Karlsruhe, jest wykrzystywana jako narzędzie do nauki przez profesjonalne zespoły taneczne, konserwatoria tańca, podyplomowe kursy architektury oraz szkoły średnie na całym świecie. W 2009 roku powstał projekt Synchronous Objects for One Flat Thing, reproduced - interaktywny zapis tańca online przygotowany razem z Ohio State University. Zapis ten pokazuje zasady organizacyjne choreografii, jak również pokazuje ich możliwe zastosowania w innych dyscyplinach. Synchronous Objects to projekt będący wstępem do Motion Bank - Banku Ruchu Forsythe'a - platformy skupionej na tworzeniu i badaniu zapisów tańca we współpracy z zaproszonymi choreografami.

Jako nauczyciel, William Forsythe jest regularnie zapraszany jako wykładowca oraz prowadzący warsztaty przez uniwersytety oraz instytucje kulturalne. W 2002 roku Forsythe został wybrany jednym z Tanecznych Mentorów Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative. Forsythe jest honorowym członkiem Laban Centre for Movement and Dance w Londynie i posiada doktorat honoris causa Juilliard School w Nowym Jorku. Forsythe obecnie jest także jedną z 17 osób znajdujących się na liście A.D. White Professors-at-Large Uniwersytetu Cornella.

 

Tłumaczenie:  Jakub Zastawniak

 

Źródło tekstu: http://www.theforsythecompany.com/details.html?&L=1

 

Zdjęcie: http://www.downrightred.com/2011/03/02/ballet-its-action-packed/

 

CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ TAŃCZYĆ W STYLU FORSYTHE?

ZAPISY I INFORMACJE:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.